MUZYCZNEMuzyka filmowa
23.06.2018

 

 

 1. Izaak Dunajewski – uwertura z filmu „Dzieci Kapitana Granta”

Izaak Dunajewski - rosyjski kompozytor i dyrygent żydowskiego pochodzenia. Tworzył pieśni, balety, operetki, pisał również muzykę do przedstawień teatralnych i filmów. Uważany za twórcę „jazzu rosyjskiego”. Jest to radziecka adaptacja filmowa z 1936 r. na podstawie pierwszej części tzw. dużej trylogii vernowskiej Juliusza Verne’a (Dzieci kapitana Granta, Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi, Tajemnicza wyspa). 

 1. Eugen Doga – Walc z filmu „Moja kochająca i czuła bestia”

Eugen Doga – współczesny rosyjski i mołdawski kompozytor. Sowiecki melodramat z 1978 r. w reż. Emila Loteanu. Adaptacja powieści „Polowanie” Czechowa.

 1. Lalo Schifrin i Ennio Morricone – muzyka z filmu “Mission: Impossible”

Lalo Schifrin - argentyński kompozytor żydowskiego pochodzenia, pianista i dyrygent. Najbardziej znany ze ścieżki dźwiękowej do serialu „Mission: Impossible” i serii filmów na nim bazujących. Otrzymał 4 Nagrody Grammy i 6 nominacji do Oscara. Ennio Morricone - włoski kompozytor i dyrygent. Jest autorem muzyki do ponad 500 filmów (ponad 40  jego utworów zdobyło najważniejsze nagrody w kategoriach związanych z muzyką filmową, w tym Oskara) Jest to amerykański serial telewizyjny o przygodach agentów Impossible Mission Force, nadawany w latach 1966–1973 przez telewizję CBS. Serial doczekał się kontynuacji w postaci nowego serialu nadawanego w latach 1988–1990, zaś w 1996 ukazał się film kinowy z Tomem Cruise’em, który dał początek całej serii.

 1. Freddie Mercury - “Bohemian Rhapsody”

Freddie Mercury - brytyjski muzyk, wokalista rockowy i autor tekstów, frontman brytyjskiej grupy Queen. Wielokrotnie wyróżniony tytułem jednego z najlepszych wokalistów w historii muzyki popularnej. Utwór był wynikiem fascynacji Mercury’ego operą. Jest to ballada rockowa, która często wymieniana jest jako najlepszy utwór w historii muzyki popularnej. Charakteryzuje się nowatorską i niespotykaną w muzyce pop formą muzyczną, łącząc w sobie trzy całkowicie różniące się fragmenty: a cappella i ballada operowa oraz elementy hard rocka. Gdy w 2000 r. zespół Queen wydawał w Iranie (skąd pochodzili przodkowie Mercury’ego) kasetę ze swoimi największymi przebojami, do albumu dołączono książkę z tłumaczeniem wszystkich tekstów na język perski i objaśnieniami ich znaczenia. Zespół Queen wyjaśnił tam, że „Bohemian Rapsody” mówi o młodym chłopcu, który przypadkowo dokonał zabójstwa, a następnie – podobnie jak Faust – sprzedał duszę Diabłu. W noc przed egzekucją wzywa po arabsku Boga (Bismillah) i z pomocą aniołów z powrotem odzyskuje duszę z rąk Szatana.

 1. Nicola Piovani – “La Vita e Bella” (“Życie jest piękne”)

 

Nicola Piovani – współczesny włoski kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. W 1999 r. otrzymał nagrodę Oscara za najlepszą muzykę filmową do filmu “Życie jest piękne” w reżyserii Roberta Beniniego. Film z 1997 r. nagrodzony trzema Oscarami oraz nagrodą Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes.


 1. Alan Silvestri – suita z filmu “Forrest Gump”

Alan Silvestri – współczesny amerykański kompozytor muzyki filmowej, za muzyke do filmu “Forrest Gump” otrzymał nominację do Oskara. Amerykański film fabularny z 1994 r. w reż. Roberta Zemeckisa. Scenariusz fabuły został oparty na powieści o tym samym tytule Winstona Grooma. W tytułową rolę wcielił się Tom Hanks.

 1. James Horner -  suita z filmu „Titanic”

James Horner - amerykański kompozytor muzyki filmowej. Film fabularny produkcji amerykańskiej z 1997 r. w reż. Jamesa Camerona, oparty na historycznym wydarzeniu – zatonięciu „Titanica” w 1912 roku. Film zdobył jedenaście Oscarów i  jest drugi na liście najbardziej kasowych filmów w historii kina.

 1. Hans Zimmer – suita z filmu “Piraci z Karaibów”

Hans Zimmer – współczesny niemiecki kompozytor muzyki filmowej, zdobywca Oskarów. Jest to seria amerykańskich filmów przygodowych, która powstała w oparciu o przedstawienia wystawiane w Disneylandzie. Do tej pory powstało 5 serii.

 

 1. Kristen Anderson-Lopez i Robert Lopez – muzyka z animowanego musicalu “Kraina lodu”

Kristen Anderson-Lopez – amerykańska autorka piosenek, wraz ze swoim mężem napisała utwór do amerykańskiego animowanego filmu z 2013 r. “Kraina lodu”. Jest to najbardziej dochodowa animacja w historii kina, nagrodzona została dwoma Oscarami.

 1. Hans Zimmer / Elton John / Tim Rice – suita z filmu “Król Lew”

Film animowany ze studia Walta Disneya, wydany w 1994. Muzykę do “Króla Lwa” skomponowali znani i nagradzani muzycy - Elton John i Hans Zimmer, a autorem tekstu jest Tim Rice. Muzyka z filmu została nagrodzona 3 Oskarami.

 1. Ramin Djawadi - The Rains of Castamere (“Deszcze Kastamere”) z filmu “Gra o tron”

Ramin Djawadi – współczesny niemiecki kompozytor pochodzenia irańskiego. Pisze ścieżki dźwiękowe do filmów, seriali, a także gier komputerowych. Jest to amerykański serial fantasy stworzony dla kanału HBO [czyt. ejcz bi oł], będący adaptacją sagi “Pieśń lodu i ognia” autorstwa amerykańskiego pisarza George’a Martina.

 

 1. Thomas Newman – “Skyfallz filmu Agent 007 (solo: Alena Wialiczka – mezzo-sopran)

Thomas Newman – współczesny amerykański kompozytor muzyki filmowej. Jest to brytyjski film akcji z 2012 r., 23. z serii filmów szpiegowskich o Jamesie Bondzie. Jest najlepiej zarabiającym filmem z serii o Bondzie. Piosenkę do filmu “Skyfall” pod tym samym tytułem śpiewa znana na świecie piosenkarka Adele.


 1. Frankie Sullivan - Eye of the Tiger (“Oko tygrysa”) z filmu “Rocky III” (solo: Alena Wialiczka – mezzo-sopran)

Frankie Sullivan - amerykański muzyk, autor tekstów, gitarzysta, członek zespołu Survivor. Utwór zespołu Survivor, napisany na zamówienie Sylvestra Stallone i użyty w filmie przez niego reżyserowanym o pięściarzu Rocky III. Oryginalna wersja piosenki (tj. słyszana w filmie) zawiera dodatkowo autentyczne ryki tygrysów.

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newsletter'a