PLASTYCZNE

W godzinach wieczornych w nastrojowym „Ogrodzie Atelier”  Bielskiego Domu Kultury świętowała 5 lecie swojej działalności Pracownia Plastyczna „ATELIER”, której założycielem i kierownikiem artystycznym jest wieloletni instruktor ds. plastyki, a obecnie kierownik ds. edukacji artystycznej BDK Maryla Babulewicz.

Utworem „Marzyciele” w wykonaniu duetu : Jarosław Usakiewicz (muzyka,  gitara, wokal) i Jacek Krasucki (gitara) rozpoczęto uroczystość, którą poprowadził konferansjer Andrzej Dłużewski wspólnie z Panią Marylą. Na tą okazję przygotowany został mini recital w wykonaniu Jarosława Usakiewicza (muzyka autora) , który w towarzystwie Jacka Krasuckiego (gitara) grał na gitarze i śpiewał poezję Anny Zajączkowskiej. W mini koncercie nie zabrakło również samej autorki wierszy Anny Zajączkowskiej, która czytała gościom wybrane przez siebie wiersze.  Wieczór „w ogrodzie…” uprzyjemnił w kilku utworach cudowny głos Magdy Malisz.

Wśród gości byli m.in.: Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski  Jarosław Borowski, Przewodniczący Rady Miasta Igor Łukaszuk,  dyrektorzy szkół, kierownicy zespołów muzycznych, artyści, osoby zaprzyjaźnione, goście z miasta partnerskiego Kobryń,  pracownicy BDK,  uczestnicy „Atelier” z rodzinami i przyjaciółmi.

O genezie pracowni opowiadał konferansjer Pan Andrzej Dłużewski, zaś o kierunkach działania, o inspiracjach, znaczących  osiągnięciach, spełnionych marzeniach – mówiła kierownik artystyczny. Jak na taką uroczystość przystało nie mogło zabraknąć wystawy plastycznej. Na wernisażu znalazły się prace uczestników „Atelier” wykonane w różnych technikach: malarstwo sztalugowe, malarstwo na szkle, akwarela, batik woskowy, malarstwo na deskach, obrazy tworzone techniką decoupage’u  i wiele innych – efekty warsztatów plastycznych. Twórczość każdego z artystów była eksponowana na wystawie, a i o autorach prac można było wiele usłyszeć, o ich pasjach, osiągnięciach.

Były też niespodzianki. Jedną z nich był portret Pani Elżbiety Fionik autorstwa Marcina Kryszpiniuka, który w podzięce za stworzenie warunków do pracy twórczej podarował Pani dyrektor BDK. Tomasz Korzeniecki zaś swój rysunek satyryczny podarował poetce Irenie Piwowar, która promowała jego twórczość w tomiku swoich wierszy „ Spirala śmiechu przez łzy”. Goście wzięli też udział w loterii. Fantami były prace jubilatów.

Pracownia „Atelier” może pochwalić się wydaniem albumu „Bielsk Podlaski w malarstwie”, udziałem w Międzynarodowych Plenerach Malarskich, współpracą z wykładowcami  uczelni artystycznej w Kobryniu (na Białorusi), wieloma wystawami zbiorowymi i indywidualnymi (Tomasz Korzeniecki, Marcin Kryszpiniuk, Maryla Babulewicz), udziałem w jarmarkach, konkursach i przeglądach twórczości plastycznej. Wśród artystów jest znakowity portrecista Marcin Kryszpiniuk,  karykaturzysta Tomasz Korzeniecki.

Specjalnie na jubileusz „Atelier” został wydany folder o pracowni, a także foldery z informacją  o każdym z artystów i ich pracami. Urząd Marszałkowski zakupił jubilatom zestawy  farb olejnych z mediami malarskimi.

Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski przyznał Pracowni Plastycznej „ATELIER” nagrodę finansową za osiągnięcia o istotnym znaczeniu w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury   w 2017 roku.

Pod adresem jubilatów, od przybyłych gości padły słowa uznania, gratulacje. W podzięce za przybycie, goście otrzymali drobne własnoręcznie wykonane przez artystów upominki. Na zakończenie uroczystości wniesiono cudownie ozdobiony i pyszny  autorstwa Lidii Malinowskiej (laureatki wielu konkursów na najsmaczniejsze ciasto owocowe) tort, którym jubilaci częstowali przybyłych gości.